Hasbihalim Eğitim

1e1

 Dayak, Çocuğun Zekâ Seviyesini Düşürüyor

Arkadaşlar son günlerde çocuklara uygulanan şiddet ve cinayet olayları hepimizi alt üst etti. Öfkeyi yenmek bir sanat mıdır bilemiyorum ama bu öfke yenilmeli.

Sürekli tokatlanan çocukların IQ seviyelerinin, ailelerince uyarı yoluyla terbiye edilenlere oranla daha düşük olduğunu tespit edilmiş. Oysa biz bunu ezelden beri biliyoruz.

Fiziksel cezalandırmanın çocuklar üzerindeki etkisini 40 senedir araştıran ABD´deki New Hampshire Üniversitesi’nden Murray Straus, sürekli tokatlanan çocukların IQ seviyelerinin, ailelerince uyarı yoluyla terbiye edilenlere oranla daha düşük olduğunu tespit edilmiş. Böyle bir üniversite olduğunu yeni öğrendim.

Straus, çocuklarla konuşmanın çocukların beyinlerinin gelişmesini sağladığını, fiziksel cezanın ise çocukları korku içinde bırakarak öğrenme yeteneklerini sekteye uğratabildiğini söyledi. Yüzlerce Amerikalı çocuk üzerinde araştırma yapan Straus, dayak yiyenlerin IQ seviyelerinin diğer akranlarına oranla 3 ila 5 puan düşük olduğunu belirledi. Bunun yanı sıra bir çocuğun ne kadar çok dayak yiyorsa testlerde o kadar az başarı gösterdiği ortaya çıkmış. Bir de Türkiye’deki çocuklara bakılsa kim bilir neler çıkar.

Straus, “Çocuklarla konuşmanın beyindeki bağlantılarda ve idrak yeteneğinde artışla ilgisi vardır. Çocuğu eğitmek ve doğruları göstermek için ebeveyn ne kadar az fiziksel ceza uygularsa sözlü iletişime o kadar ihtiyaç duyulur. Dövülmek ve tokatlanmak, çocuğun hayli yüksek stres altında kalmasına yol açan tehdit edici ve dehşete düşürücü bir şeydir. Korku ve stres zihinsel yetenekte kusurlara yol açabilir” diyor. Doğru söylüyor bu gerçeği bilmek için New Hampshire Üniversitesi’nde olmak ve 40 sene araştırmak gerekmiyor.

31 Mart 2011

1e1

Bu yazı Hasbihal Eğitim kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Hasbihalim Eğitim için 15 cevap

 1. Paraf der ki:

  Dayak cennetten çıkma derler iyi bir şey olsa cennetten çıkmaz orada kalırdı. Her türlü şiddete karşıyım yapanı da esefle kınıyorum. Özellikle de kendini savunamayacak olan çocuğa el kaldıranları Rabbime havale ediyorum ve iyi ki cehennem var yoksa bu kadar odunu ne yapacaktık. 😆

 2. Nureddin der ki:

  Çocuğa büyüğe fark etmez şiddet bir canlıya uygulanmamalı derim.

 3. Nureddin der ki:

  Çocuk Cenabı Allahın biz büyüklere bir emanetidir. Bu emaneti sadece ana babaları değil tüm büyükler korumalı sevgi dolu bir dünyada yaşamalarına yardımcı olmalıyız.

 4. Paraf der ki:

  Bence şiddet hayvanlara da uygulanmamalı onların da ağzı var dili yok.

 5. Nureddin der ki:

  Evet çok haklısın az öncede yazmıştım hiç bir canlıya uygulanmamalı diye.

 6. Nureddin der ki:

  Japon bir bilim adamının yaptığı çalışmayı hatırladım. İki barak su dolduruyor suyun birisine her gün küfürlü kötü sözler söylüyor. Diğer suya her gün güzel sözler söylüyor iltifatlar ediyor. Bunun her defasında resimlerini çekip belgeliyor. Sonunda çıkan fotoğraflar insanın kanını donduracak kadar farklı. Güzel söz söylenen su kristalleri biçimli ve çok güzel görünümlü iken kötü söz söylenen suyun kristalleri birbirinden farklı biçimsiz ve çirkin. Sonuç olarak biçimsiz şekilsiz ve kötü dediğimiz çocukları bizim davranışlarımız o hale getiriyor…

 7. Paraf der ki:

  Ne varsa hep şu Japonlarda var imreniyorum doğrusu. 😆
  Çok güzel bir örnekti.

 8. Nureddin der ki:

  Kötü çocuk yoktur iyi çocuk yetiştiremeyen kötü anne babalar vardır. O nedenle hiç bir çocuğa şiddet UYGULANMASIN…

 9. Paraf der ki:

  Armudun dibine düşme olayını yok mu sayacağız?

 10. Nureddin der ki:

  İşte armut bu yüzden dibine düşüyor ya. Kötü eğitimden dolayı dibine düşüyor olgunlaşmadan. Daha ağaçtayken çürümeye başlıyor.

 11. göktepe der ki:

  Şöyle düşünüyorum sürekli uyarılan çocuk daha agresif oluyor, oda uyaran bir kişilik alıyor gereksiz yere uyaran biri oluyor başımıza .

 12. Nureddin der ki:

  sayın Göktepe çok haklısınız sürekli uyarılan çocuklar bizden uyarmayı öğrenir. Sevilen ve güvenilen çocukta sevmeyi ve güvenmeyi öğrenir. Bizim davranışlarımızdır çocukların karakterini belirleyen…

 13. göktepe der ki:

  Aslında her yol sevgiden geçer ama…… Çocuklarımıza sevgimizi gösterecek zamanımız bile kısıtlı şimdiki çocuklar için üzülüyorum….

 14. Nureddin der ki:

  Şimdi ki çocuklar için hepimiz üzülüyoruz. Sınavzede bir nesil çocukluğunu yaşamadan sosyal bir ortama girmden topluca bir oyun oynamadan yaşanılan bir çocukluk. Bunun vebali hepimizin. Hepimiz çocuğumuzu memur amir yapacağız diye çabalarken onların insanca ihtiyaçlarını unutuyoruz ne yazıkki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir