Dilim Helva (Nişan Helvası)

         Bu helva genellikle nişan davetiyesi olarak kullanılır. Nişanlarda köye ve köylüye dağıtıldığı için nişan helvası olarak ta bilinir. İşlemeli heybelerin gözlerine doldurularak nişana davet edilen evin kapısına gelip seslenir ve helvadan bir tabak verilerek çağrı gerçekleşmiş olur.

         Dilim helva pekmez, un, ceviz ve tereyağı kullanılarak yapılır. Üç su bardağı pekmeze iki kaşık tereyağı eklenerek ocakta ısıtılır. Ilık kıvamına gelince aldığı kadar un karıştırılarak yoğrulur. Hamur kulak memesi yumuşaklığına ulaşınca bezelenir. Bezelerin altına un ve dövülmüş ceviz konularak servis tabağı büyüklüğünde açılır. Saçta altı iyice kızartılıncaya kadar pişirilir. Pişen helva bıçakla baklava dilimi şeklinde kesilir ve soğumaya bırakılır.                       Heybelere doldurulan helva gelen misafire ikram edilir veya nişan davetiyesi olarak dağıtılır.

Bu yazı Genel, Hasbihal Mutfak kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dilim Helva (Nişan Helvası) için 2 cevap

  1. yellowgolds der ki:

    Eskiden yapılan nişan ikramları yıllar geçsede hala ilkgünkü gibi değerini yitirmeden devam etmekte olsaydı keşke. Bence günümüzde de yaşatmalıyız bu kültürel mirasımızı.

  2. yellowgolds der ki:

    Damak zevki deyip geçmeyin ,yediklerimiz kişiliğimizi ve geleceğimizi etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir