Uyku Pozisyonuna Göre Kişilik Analizi

Yaka Rozeti

Uyku üzerine araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, 6 ortak uyku pozisyonu ile farklı kişiliklerle ilişkiliymiş. Yatış pozisyonu uykuya dalma ve sağlıklı uyku üzerinde oldukça etkili olurmuş.

Cenin şeklinde yani anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatmak, dışa dönük ancak duygusal, hassas bir kalbe sahip olduğunuzu gösteriyor. Bu tür kişiler birisiyle ilk buluşmalarında utangaç olabilir ancak kısa sürede rahatlarmış. Araştırmalarda 1000 kişiden % 41′i bu şekilde uyuduğu belirlenmiş. Kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla bu pozisyonda uyuduğu da tespit edilen diğer bir bulguymuş.

Kollar yanda dik yatış:
Çoğu kişi kollarını her iki tarafa sarkıtıp dik şekilde uyuyamaz. Bu şekilde uyuyanlar rahat, kalabalığa alışkın, yabancılara güvenen, sosyal insanlardır… Buna rağmen, bazen kolay aldanabilirler.

Yaşlı duruşunda yatış:
Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler doğal insanlardır. Şüpheci, kuşkucu, iyiliğe şüpheyle bakan özellikler taşıyabilirler. Düşüncelerinizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

Hangi pozisyon sağlıklı?
Sağlık açısından yüzükoyun yatmak sindirimi durdurur, denizyıldızı ve asker pozisyonlarında horlama ile sıkça karşılaşılır, kötü uyunmasına neden olur. Midenin baskılanmadığı, kolay nefes alınan düz bir yatış gece boyunca sağlıklıdır.

Rahat uyku sağlar, horlamayı azaltır. Uyuyan kişiler nasıl yattığının farkında olmadığı için, bu şekilde yattıklarında bile çok iyi uyku uyumaları her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür araştırmalarda ayrıca, çoğu insanın uyku pozisyonunu değiştirmekten hoşlanmadığını da ortaya koyuyormuş.  Şahsen ben bile değiştirebileceğimi hiç sanmıyorum. Buna göre insanların sadece % 5′i her gece farklı bir pozisyonda uyuduğunu belirtiyormuş.

Yaka Rozeti

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Uyku Pozisyonuna Göre Kişilik Analizi için 10 cevap

 1. Hasbihalim der ki:

  Efendim bu bilgiler için teşekkür ederiz. Sağolunuz…

 2. Nureddin der ki:

  Herşeyden karakter tahlili yapılabiliyor. Kişisel gelişimcilerden korkmak lazım vesselam.

 3. Paraf der ki:

  Niye korkacağız ki analizini yapıyorlar da ne işe yarıyor sanki? Ben analize analiz demem analiz, bir katili ya da suçluyu önceden analiz edip suçu işlemeden yakalamadıkça 😆

 4. Nureddin der ki:

  Önceden tespit etsen ne oluyor ki yargı hemen serbest bırakıyor. Hatta hüküm giyen katillere bile af gelmedi mi bu ülkede tekrar suç işleme özgürlüğü elde etsinler diye.

 5. Nureddin der ki:

  Mesele suçluyu tespit değil toplumu eğitmektir. Cem Yılmaz çok güzel demiş “Eğitim Şart” diye. Biz sadece öğretiyoruz ama eğitim sıfır. Toplumun tamamen bir bilinç eğitiminden geçmesi gerekir.

 6. Paraf der ki:

  Hizbullah Liderini ellerinden kaçırdılar ya başka da bir şey demiyorum.

 7. AYŞE KAMURAN ÇAĞLAR der ki:

  Bu analize katılmıyorum bana hiç uymadı. Kişilik analizlerinede çok itimat etmiyorum. Ama yine de farklı bir bakış açısı tabi ki.

 8. Paraf der ki:

  Kamurancığım da gelmiş, hoş geldin sefalar getirdin.

 9. Hasbihalim der ki:

  Katılan ve yorum yazanlara sonsuz teşekkürler. Hasbihalim ailesi hergeçen gün büyüyor sizlerin sayesinde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir