Göktepe’de Beşik Düğünü, Diş Göllesi ve Sünnet

Göktepe’de Beşik Düğünü, Diş Göllesi ve Sünnet

         Orta Torosların tamamının kültürü burada da etkili olmuştur. Ermenek, Hadim, Taşkent Yaylalarına etkin olarak yerleşen Avşar Yörüklerinin kültürüdür burada sürdürüle gelen adetler. Anamurdan çıkıp Orta Torosların tamamını dolaşıldığında birbirinden çok farklılık olmadığı görülecektir. Ancak günümüzde iletişim araçlarının çoğalması ve bölgenin her anlamada dışa açılması sebebi ile birçok uygulana gelen adetler ya terk edilmiş ya da değişime uğramıştır.

         Beşik Düğünü: Yörede aileye katılan yeni üye için hoş geldin şenliği gibidir beşik düğünü. Bu adet genellikle yeni doğan çocuğun kırkı çıktıktan sonra havanın uygun olduğu bir zamanda köylü kadınların çağrılması ile yapılır. Düğüne katılanlar önceden bebek için kendi elleri ile hazırladıkları hediyeleri bebeğin beşiği üzerine bırakarak aileye katkıda bulunmuş olurlar.

         Kadınlar kendi arasında eğlenirler bu düğün alanına erkekler giremezler. Düğün sahibi ve yakını erkekler düğün yeri yakınında bekleyerek harici insanların girişini engeller. Sesi güzel olan ve ritimle davul tef çalabilen kadınların söylediği türkü ile eğlence başlar. Oyuncu kadınlar ellerinde tahta kaşıklarla ritme eşlik ederek oynarlar. Eğlencenin ortasında beşik ortaya getirilerek ailede daha önceden çocuk yetiştirmiş birisi tarafından bebek beşiğe belenir. Beleme işlemi bittikten sonra hediyeler sunulur, hediye verme bittikten sonra eğlenceye devam edilir. Beşik düğünü geleneği Anadolu’nun birçok yerinde kendi kültürel yapısı içinde farklı şekilde uygulanmaktadır.

        Diş Göllesi:Dişi yeni çıkan bebek için yapılan törendir. Bebeğin dişi çıktığında anne baba kimseye duyurmaz. Çekirdek aile haricinde ilk kim görürde “Aaaaa bunun dişide çıkmış!” ve benzeri şekilde tepki verirse onun çocuğa hediye alması adettendir. Bu hediyenin miktarı çok önemli değildir. Kimin gücü neye yeterse o hediyeyi sunar. Çocuğun dişi çıkınca komşu kadınlar diş göllesi (diş bulguru) yemeye çağrılır. Gölle ikramında sonra yanında hediye getirenler hediyelerini verirler.

Diş Göllesinin Yapılışı: Gölle genellikle kışın yenilen bir yemektir. Fakat en yaygın olarak dişi çıkan çocuklar için yapılan diş göllesidir.

Sekiz kişilik için kullanılan malzemeler: Bir su bardağı buğday, bir su bardağı yazın haşlanıp kurutulmuş mısır, bir su bardağı nohut, yeteri kadar tuz ve üzerine konulmak için ceviz parçacıkları.

Yapılışı: Buğday, mısır, nohut bir gün önceden ıslatılır. Ertesi gün hepsi birlikte pişene kadar kaynatılır. Piştikten sonra ılıklaşıncaya kadar soğumaya bırakılır. Servis yapılacağı zaman tabakların üzerine tuz ve ceviz eklenerek ikram edilir. Afiyet olsun..

Sünnet: Sünnet için yöreye özel bir eğlence söz konusu değildir. Genellikle erken ilkbaharda Anamur taraflarından gelen yörede adına abdallar denen gezici sünnetçiler gelir ve köyün erkek çocukları sünnet ettirilir. Bunun için ayrı bir tören yapılmaz. Kirve kültürü ve sünnet düğünü kültürü yoktur. Hatta Abdallar köye geldiği zaman çocuğun ana babası köyde değilse bir yakını tarafından babasının anasının haberi olmadan sünnet ettirilir.

15 Nisan 2011 Nureddin

Bu yazı Hasbihal Doğumdan Ölüme Göktepe kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir