Nasihat etme örnek ol!

 

Nasihat etme örnek ol!

Genç kadın suratından düşen bin parça misali üzgün, gözleri buğulanmış, sesi çatallaşmış bir şekilde derdini anlatıyordu.

“Benim bu çocuklar için yapmadığın şey kalmadı. Bir dediklerini iki etmiyorum, ne isteseler gücüm yettiğince karşılamaya çalışıyorum. Bazen babaları ile çatışacağımı bile bile sırf başkalarına özenmesinler diye her istediklerini alıyorum. Sonrada yaptıkları bazı yanlışlarda uyardım diye bana tavır alıyorlar bana küsüyorlar. Hele nasihat etmeye kalktığım gün dinlemeyip karşı bile geliyorlar. Ne yapayım ben bunlarla. Bunları doğuracağıma taş doğursaydım da bağrıma evlat diye taş bassaydım.”

Gelinin sözlerini baştan sona sessizce dinleyen kayınpeder oturduğu minderi düzeltip arkasına iyice yaslandıktan sonra sevecen bir ses tonuyla:

“Aa benim kızım kendini ne üzersin. Gençlik demek delikanlılık demektir. Adı üstünde deli kan. Belli yaşlarda insanlar daha çabuk kızar daha çabuk kavgaya tutuşur daha çabuk etkilenir her olaydan. Böyle dönemlerde ana babaya sakin kalmak ve çocuklarına anlayışlı davranmak düşer. Şeyh Edebalı’nın dediği gibi kızgınlık onlara sakinlik bize düşer.”

“İyide baba nasıl sakin olalım? Hiç söz dinlemiyorlar.”

“Kızım ilk gençlik yıllarını ne çabuk unuttun. Sende öyleydin bizde öyleydik. Bize düşen çocuklarımıza doğru göstermek. Çocuklarımızın hatalarını düzeltmek. Bunun için dinimizin nasihat dini olduğunu unutmadan davranacağız. Nasihat demek öğüt vermek, ihlâs, hayırlı işlere davet etmek, hayırsızlardan engellemek gibi anlamlara gelir. Din nasihattir demek; dinin direği ve kıvamı nasihattir demektir. O nedenle nasihat edeceğiz amma önce biz örnek olacağız.  Sen çocuğun babası ile tartışıp benimle tartışma dersen, sen yalan söylerken yalan söyleme dersen inandırıcı olmazsın. Nasihatin en iyi yolu nedir bilir misin?”

“Nedir baba?”

“Örnek olmaktır evladım, örnek olmaktır. Kendin yapmadığın bir şeyi karşıdan beklememektir. Çocuklarımızın yaptığı hatayı Vefa Hz. gibi önce kendimizde aramaktır.”

Bu yazı Hasbihal Hikaye kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Nasihat etme örnek ol! için 4 cevap

 1. kardelen der ki:

  Anne babalar ne çok öğüt vermeyi seviyorlar diyor şimdinin gençleri. Ama din nasihattir unutmayalım.

 2. Paraf der ki:

  Oysa dediğimi yap ama yaptığımı yapma mantığı ile herkes nasihat vermekte. Hasbihalim güzel ve anlamlı bir konuydu kalemine sağlık.

 3. Nureddin der ki:

  Paraf der ki:
  24 Mayıs 2011 tarihinde, saat 23:14 (Düzenle)
  Oysa dediğimi yap ama yaptığımı yapma mantığı ile herkes nasihat vermekte. Hasbihalim güzel ve anlamlı bir konuydu kalemine sağlık.

  Çok haklısınız. Yanlışta olsa deyim olarak dilimize bile girmiştir.”İmamın dediğini yap yaptığını yapma!” diye…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir