Tövbe Kapısı

      

          Kızım neyin var? Canını sıkan bir şey mi var? Okulda ters giden bir şeyler mi var?

            -Yok, bir şey baba.

            – Bir şey olmadığı suratından belli zaten kızım. O nedenle mi yarım saattir oflayıp pufluyorsun. Neyin varsa söyle de bilelim belki bir hal çaresi vardır.

            -Aslında ciddi bir şey yok ama canım sıkıldı baba. Bu gün okulda arkadaşım canımı sıktı bende ona sert bir cevap verdim bana: “Lafların kazık gibi yenilir yutulur değil! Sende kazık gibisin” dedi. Bana kazık gibi deyince gücüme gitti. Sonra özür diledi ama ben kırıldığım için özrünü kabul etmedim. O nedenle canım sıkkın.

            -Anlaşıldı, sıkıntın belli oldu. Bak yavrucuğum bazı insanlar dağlara benzer her söylediğin sözü sana aynısıyla akseder. O nedenle insanlara hatta tüm canlılara güzel davranmalı hoş sözler söylemeli ki bizde onlardan aynısını duyalım. Güzel söz duymak istiyorsan insanlara güzel davranmalısın. En sevmediğin insanlara dahi Allahın yarattığı bir eser nazarı ile baktığın zaman onların hatalarını görmez olursun. Allah günah işleyen hangi kulunu reddetmiştir. Hiç kimseyi reddetmez. Tövbe kapısını sürekli açık tutar ki hata yapan kul af dilesin ona sığınsın şeytanın şerrinden. Yüce Peygamber Hz. Muhammed (SAV) bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor: “Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.” (Müslim, Tevbe, 9, 10, 11) Bu hadisi şerife göre tövbe kapısını sürekli açık tutuyor Allah. Pekâlâ, biz niye arkadaşlarımızın özürlerini kabul etmiyor gurur kibir yapıyoruz. Olgun insanlara yakışan özür dilemek ve yapılan özürleri kabul etmektir.

Bu yazı Hasbihal Hikaye kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir