Bugün Ne İçelim-1 Çıtlık Kahvesi

Çıtlık, Anadolu’nun bazı yörelerinde menengiç adı ile bilinen daha çok Akdeniz iklimine yakın bölgelerde yetişen kısa boylu bodur bir bitkidir. Çıtlık doğada kendiliğinden yetişir. Çıtlık ağacı çalı boyunda olduğundan meyvesini toplamsı oldukça kolaydır. Dallarından sıyrılır mor renkte olanlar ayrılarak yeşil renkte olanlar yiyecek olarak kullanılır. Çıtlık yağlı bir bitki olup kurutulduktan sonra bazı yörelerde çektirilerek kahve olarak kullanılmaktadır.

           Çıtlık kahvesi tabiattan doğal olarak elde edilebildiği için organik olup tüketilmesinde bir sakınca olmadığı gibi sağlık yönünden bazı faydaları da mevcuttur. Çıtlık kahvesinin faydaları şunlardır.         

Menenğiç Kahvesi  ; Öksürüğü keser, balgam söktürür, nefes açıcıdır, nefes darlığına iyi gelir, antiseptik özelliği vardır, göğsü yumuşatır, solunum yollarına faydası vardır. Ayak terlemelerini önler, yaraları tedavi eder, böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur, ses tellerine iyi gelir, mide ağrılarını dindirir.

Hazırlanışı

Her fincan süt(sade suda olabilir) için bir tatlı kaşığı Menengiç kahvesi cezveye koyarak kısık ateşte kaynatınız. İsteğe göre şeker ilave derek servis yapınız. Pratik olarak hazırlamak için her fincana bir tatlı kaşığı Menengiç kahvesi iki tatlı kaşığı kahve kreması (süt tozu) kaynar su ilave derek servis yapınız.  Pişirilmeden sade şekilde de yenebilir.

Bu yazı Hasbihal Mutfak kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bugün Ne İçelim-1 Çıtlık Kahvesi için 3 cevap

  1. kamuran çağlar der ki:

    güzelmiş vallahi. benim gibi kahve tiryakisi biri için nescafe ve türk kahvesine ilave bir seçenek. umarım tadı da onlara yakındır. ayrıcada sağlıklı. deneyeceğim. teşekkürler.

  2. Sümeyra Aydın der ki:

    harika,geçen yıl köyde bir komşumda içmiştim tadı mükemmel…tavsiye ederim

  3. Nureddin der ki:

    Brezilyada yetişen kahveyi yeterince içiyoruz. Çıtlık kahvesini denemekle bir şey kaybetmeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir