Yetiş Günder Hocam

Yetiş Günder Hocam!

Günder; Karaman ili Sarıveliler ilçesi Göktepe Beldesinin bir mahallesi konumundadır. 2010 yılında yapılan refaramdumla Göktepe ile birleşmiştir. Çevredeki bir çok köyün eski ve yeni iki ismi vardır. Bunların ikiside birlikte yeni kullanılmak tadır. Pekala bu Günder ismi nereden gelmiştir? Neden bu isim verilmiştir size hikayesini anlatalım.

Genç kadın obada oğlu ile birlikte yaşamaktadır. Bu dünyada oğlundan başka kimsesi yoktur. Kadın sabah erkenden kalkmış hamurunu yoğurmuş bazlamayı pişireceği sacın altını yakmış oğlundan yardım istemiştir. Kadın bazlamayı açar sacın üzerine atar oğluda ekmeği pişirmektedir.  Kadın ekmeği atmak için uzandığında saçtaki ekmeğin yandığını görür. Oğluna bağırarak;

“Ne oldu sana daldın gittin ekmek yandı.” Diyerek oklavayı dürter. Oğlu;

“Anacım dalmadım, Yetişin erenler evliyalar diye bir ses duydum ona bakmaya gittim.”

“Bak şuna hele yanımdan ayrılmadığı halde birde yalan uyduruyor.”

“Anacım yalan söylemiyorum sesi duydum ihtiyara yardıma gittim. Adamın atının ayağı uçuruma kaymıştı ona yardım ettim geldim. Atı uçurumdan kurtardım.” Kadın iyice kızar ve oklavayı oğlunun sırtına indir.

“Bu yalanları uydurmak nereden aklına gelir?” Oğlu anasına dönerek,

“Ana böyle demeyecektin”  der ve sırtını açar. “Bak der.” Kadın oğlunun sırtına bakınca dört tane nal izi görür. Kerameti ortaya çıkan Günder oracıkta can verir.

Kerametinden dolayı köylüler kendisine bir türbe yaparlar fakat ertesi gün vardıklarında türbeye konulan ağaç ve tahtaların olmadığını görürler. Bu olay birkaç defa tekrarlanınca köylüler kaybolan tahta ve ağaçların Nadire köyünde yapılmakta olan caminin inşaatında görünce kerametinden şüphelenenlerinde şüpheleri ortadan kalkar. Allah rahmet eylesin.

Bu yazı Hasbihal Hikaye kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yetiş Günder Hocam için 2 cevap

 1. Sümeyra Aydın der ki:

  Bilmediğimiz daha ne hikayeler var kim bilir eline sağlık hocam…

 2. Nureddin der ki:

  Sümeyra Aydın der ki:
  02 Ağustos 2011 tarihinde, saat 23:36 (Düzenle)
  Bilmediğimiz daha ne hikayeler var kim bilir eline sağlık hocam…

  Elbette bilmediğimiz çok hikaye var elimizden geldiğince araştırıp yazıp paylaşmalıyız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir