Dünyada kaç yıl yaşadın?

           

Şehre başka bir şehirden bir hoca gelmiş bazı akşamlar sohbet vermekte ve dinimizin esasları hakkında açıklayıcı bilgiler örnekler vererek insanların kendine çeki düzen vermesini istiyordu. Sohbette Asr-ı Saadet döneminde yaşanılan kıtlıktan ve başta Hz. Osman olmak üzere tüm inananların malını mülkünü fakirlere dağıttığını anlatıyordu.

“Ey Müslüman kardeşlerim, dünyaya meyletmeyin namazınızı dosdoğru kılın zekâtınızı verin. Zekât sizin malınızı azaltmaz artırır. İnanıyorum elhamdülillah Müslüman’ım demekle Müslümanlık olmaz. Bize düşen dini gereği gibi yaşamaktır. Unutmayın ki bu dünya geçici mekânımız. Asıl mekâna iyi hazırlanalım.”

“Hocam biraz param vardı ama araba aldım borçlandım. Bu durumda zekat vermem gerekir mi?”

“Borçlu borcunu ödeyeceği kadar parayı ayırdıktan sonra geriye kalan para zekat miktarında ise verilir. Parası olmayan borçlu kimse, malı mülkü olmayan kimse zekat vermek zorunda değildir. Ancak dünya malına çok düşmeyin. Siz Nuh Aleyhisselamın kıssasını bilir misiniz?”

“…”

Cemaatteki kimseden biliriz diye ses çıkmayınca hoca anlatmaya devam eder.

“Bir kişi ölünce konu komşusu yakınları defnetmişler. Akşam vakti olunca kabir komşusu olan Hz. Nuh ziyarete gelmiş.

“Hoş geldin dünyada ne yaptın ne ettin bana bir anlat hele.” Adam anlatmaya başlamış .

”Ne olacak okudum meslek sahibi oldum evlendim. İki çocuğum oldu. Onları okuttum evlendirdim. Yaşadığım şehirden bir ev aldım. Deniz kenarından bir yazlık aldım. Sonra çocuklarıma da birer ev aldım. Haaa! Bir de arabam vardı gidip gelinecek yere kolayca gidip gelelim diye. İşte böyle bir hayat yaşadım.” Nuh Aleyhisselam hayretle sorar:

“Sen dünya da kaç yıl yaşadın?” Adam cevap verir:

“Ben altmış yıl yaşadım.”

“Ben ki dokuzyüzelli sene yaşadım. Altmış yıl yaşayacağımı bilsem çadırımın kazığının yerini değiştirmezdim. Neden bu kadar mala mülke heves ettin?”

Bu yazı Hasbihal Hikaye kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dünyada kaç yıl yaşadın? için 4 cevap

 1. yellowgold der ki:

  Haklısınız çoook ama çok tamahkarız insan olarak azla yetinmesini bilmeyiz kanaatsızız yalancı dünya hırsı ve kötü nefis birleri daimi kalacağımız yere hazırlık yapmamıza engel oluyor ne yazıkki.İnşallah bu rüyadan çabuk uyananlardan oluruzda hatamızı telafi etmeye ömrümüz yeter inşallah.

 2. kardelen der ki:

  Malda yalan mülkte yalan,
  Var birazda sen oyalan.
  İşte her şeyin yanlış olduğunun ispatı olan güzel bir örneh Nuh (AS) hayatında var. İnşallah ders çıkaranlardan oluruz…

 3. Nureddin der ki:

  Ev bark yazlık kışlık derdinde olanlara ibretlik bir yazı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir