Dede bugün Cuma mı?

        

         “Dede bugün günlerden Cuma mı?”

         “Hayır evladım Cuma değil, bugün Çarşamba.”

         “Dede o zaman az önce niçin sala verildi?”

         “Evladım sala sadece Cuma günleri verilmez. Başka zamanlarda da sala verilir. Az önce verilen sala mahellemizden birisi öldüğü için, mahalle halkına haber vermek maksadı ile verildi.”

         “Dedeciğim ölüler neden toprağa gömülür?”

         “Ah güzel torunum senin bunları sorman ve düşünmen için daha çok erken amma madem sordun istiyorsan bildiğim kadarı ile anlatayım.”

         “Elbette isterim dedeciğim.”

         “Dünyada ölen ilk insan Kabil’in öldürdüğü Habil’dir. Kabil, Habil’i öldürdüğü zaman çok büyük bir pişmanlık duyar ama iş işten geçmiştir. Ölen kardeşini ne yapacağını düşünürken, bir karganın yerleri deşelediğini ve ölen başka bir kargayı açtığı çukura gömdüğünü görür. O an yaptığından daha çok utanır, daha çok pişmanlık duyar ve karga kadar hayatı ölümü tanımadığı fark eder. Kargayı taklit ederek elleri ile yeri deşer ve kardeşi Habil’i toprağa gömer. Oraya o kargayı gönderen ve yeri eşeleyip çukur açmasını ölen kişiyi gömmesi gerektiğini düşündüren Cenabı Allahtır. Allah gerektiğinde bir karga ile, gerektiğinde bir sivrisinek ile insanlara dersler verir. Elbette almasını bilene bu dünyada ki her şey bir öğüt vericidir.”

         “Bütün bunları sen nereden öğrendin?”

         “Evladım bir şeyi bilmek istiyorsan çokça okumalısın. Söylediklerim Kuran-ı Kerimde Maide suresi 31. Ayetinde var. Dediğim gibi öğrenmenin yolu okumak, sormak ve araştırmaktan geçer. Biz insanlar çok garip canlılarız. Ne yaşamayı doğru dürüst becerebilirleriz ne sevmeyi nede ölmeyi. Tabiatta o kadar ders almamız gereken olaylar cereyan ederki biz onları anlamak için bile çaba göstermeyiz. Eşine en sadık canlı olan angut kuşunun adını aptal anlamında kullanırız. Angut kuşu eşi ölünce kendiside ölünceye kadar başından ayrılmaz. Bir karga sürüsünden birisini öldürürsen diğerleride onun yanına gelir. Kaçıp gitmezler beraber ölmeye gelirler. Yaratıcı o hayvanlara bakında ibret alın demek istiyor ama anlayan kim?

             “Dede hiç kimse mi anlamıyor?”

             “Evlat anlasaydı başaka insanlara bu kadar zulüm yapar mıydı? “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” diyen bir peygamberin ümmeti dünyadaki açlığa bu kadar sessiz kalır mıydı? Ölüm hepimiz için bir ibrettir. Ölümü hatırlatmak için verilen saladan kaç kişi ders aldı şimdi acaba?”

Bu yazı Hasbihal Hikaye kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dede bugün Cuma mı? için 3 cevap

  1. yellowgold der ki:

    Hatalardan ders almadan ziyade, Allah’a kulluk görevimizi eksiksiz olarak itina ile yapmalıyız. Böylece hem hatalar azalır hemde kendimizi daha huzurlu hissederiz. Çünkü bu dünya kimseye baki olmadiki bize olsun. Allahu -teala hepimizi hidayetine erdirsin.

  2. Hasbihalim der ki:

    Keşke hatalardan ders alabilsek ama biz ibret alma özelliğini kaybetmişiz.

  3. kardelen der ki:

    Hikaye Somalide açlıktan ölenler olduğu zamanda cuk diye oturmuş. Haydi hep beraber açlıktan ölen varken tıkabasa yemeden yardıma. Allah’dan aldığımızı onun muhtaç kullarına verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir