Yüzünü gören cennetlik

İhtiyar kadının bütün çocukları iş zamanı toplanmış annesinin bağ bahçe işlerini yapmasına yardım ediyorlardı. Çocuklarından ikisi özellikle ekin zamanı diğerleri ise sonbaharda elma üzüm toplama ve pekmez yapma zamanında geliyorlardı. Yazın ekin harman zamanı gelen çocuklarından birisi akşam vakti köy kahvesine çıkınca arkadaşları takılır:

“Arkadaş güya yıllık izindesin ama yüzünü gören cennetlik! Nerelerdesin nereye gidiyorsun? Ne bu halin iyice yanmış bakımsız tarzana dönmüşsün!”

“Valla pek bir yere gitmiyorum. Dün ekincilerimiz vardı. Ekin biçtik, sapı topladık, patoza vererek sürdük. Bu günde haşalara saman bastık onları getirdik samanlığa yığdık.”

“Dostum siz bu işleri yapmak için mi üniversite okudunuz? Memur amir oldunuz?”

“Dostum bizim okumamız demek ana babamızı aslımızı unuttuğumuz anlamına gelmez. Anamız burada yaz sıcağında bu yaşta çalışırken bizim yardım etmememiz bize yakışmaz.”

“Yahu ananın çalışmaya ihtiyacı mı var. Söyleyin ekmesin dikmesin. Rahmetlik babanın emekli maaşı ona yeterde artar bile. İneğini eşeğini satın gitsin.”

“Arkadaş biz ana babamızı üzmek için okumadık. Onlar haram iş yapmadığı sürece onlara destek olmak evlat olarak bizim görevimiz. Cenabı Allah Kuran-ı Kerimde ana babaya of demeyi bile yasaklarken biz onun malını ondan izinsiz nasıl satarız. Dinimizde ana babaya bakmak cihattan bile önde tutulmuşken biz anamızı mı üzelim. Anamız yeter ki yaşasın biz gelir yardım ederiz. Onun hayır duası bize yeterde artar bile.”

İsrâ Sûresi: 23.” Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.”

24.” Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim!, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.”

25.” Rabbiniz içinizde olanı en iyi bilendir. Eğer siz iyi kişiler olursanız, şunu bilin ki Allah tövbeye yönelenleri çok bağışlayandır.”

 Lokman Sûresi:14 – İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.”

15 – “Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonra dönüşünüz ancak banadır. Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim.”

Hadisi Şerif: Asr-ı Saadette bakıma muhtaç anne-babası olduğu halde cihada gitmek için kaçıp gelen bir gence Efendimiz (sas) “(Bakıma muhtaç) annen-baban var mı?” der ve ondan “Evet” cevabını alınca “Dön, sahipsiz annen-baban için cihad et” yani onların bakımını görümünü yap, buyurarak, onun cihadının ana-babasına bakmak olduğuna işaret buyurur.

Bu yazı Hasbihal Hikaye kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yüzünü gören cennetlik için 4 cevap

 1. kamuran çağlar der ki:

  Bunu söyleyince karşıdaki kişinin cevabı ne oldu? Yüz ifadesini görmek isterdim.

 2. Nureddin der ki:

  İnsanlar kendi doğrusuna inandığı sürece yüzde kızarma olmaz. Ne yazıkki çağımızın doğrusunda ana babaya sevgi saygı yok, hısım akraba ile bağlantı yok ve yine sılayı rahim duygusu yok ne yazıkki…

 3. Hasbihalim der ki:

  Allah hepimizi dünya meşakketine zevkü safasına fazla dalıp anasını atasını unutanlardan eylemesin..

 4. kardelen der ki:

  Bundan sonra kimseye yüzünü gören cennetlik diyemeyeceğiz desene…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir