Göktepe de geçmişte evlilik-2

Nişan: Erkek evinin ekonomik gücü yerinde ise nişan yapılır. Nişan için öncelikle pekmez un tereyağından dilim helva yapılır. Dilim helva baklava dilimi şeklinde kesilir. İşlemeli heybeye doldurarak tellal (davetiye görevlisi kadın) köyü dolaşır. Davet edeceği eve gelince bir sahan (tabak) helvayı vererek “Bu gün akşam Çavuşlunun hayatında Mehmet onbaşının oğluyla Uzun’un kızın nişanı var bekleriz!” diye duyurur. O nedenle dilim helvaya nişan helvası da denir. Nişanda erkekler bir evde toplanır sohbet ederken kadınlar kendi arasında eğlenirler. Kıza nişan yüzüğünün yanında beşi birlik küpe takılır. Bu eğlencede kadınlar davul ve zil çalarak yöresel türküler eşliğinde kaşıkla oynarlar.

Yörede oyun kültürü olarak Konya kaşık havasının, Anamur müziğinin ve folklorunun ayrıca Antalya yöresi oyunların izini görmek mümkündür. Bu yörede halay ve horon kültürü söz konusu değildir. Oyunlarda bireysellik söz konusudur.

Düğün: Düğün töreni ailenin ekonomik durumuna göre iki günle dört gün arası sürer. Düğünde tüm köy halkı ve çevre köylere haber salınarak törene katılmaları için sözlü ve yazılı davetiye gönderilir. Düğün için komşu ve akraba kadınlar bir hafta on gün önce bir araya gelerek yufka ekmek yaparlar. Ekmek yapımı bitince kendi aralarında eğlenirler. Bu olaya ekmek düğünü denir. Ayrıca düğünden önce kadınlar tahıl (keşkek) döverek bir başka hazırlığı gerçekleştirirler. Düğünde bulgur pilavı, et yahnisi, tahıl ve mevsimine göre tatlı yapılır. Düğün için hazırlanan yiyeceklerin bir kısmı kız evine gönderilir. Kız evinde de gelenlere ikram etmek için yemek verilir.

Bu yazı Hasbihal Doğumdan Ölüme Göktepe kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Göktepe de geçmişte evlilik-2 için 4 cevap

  1. Nureddin der ki:

    Ekmek düğünü gerçekten güzel bir gelenek…

  2. Hasbihalim der ki:

    Modern çağda tüm geleneklerimiz tu kaka edilirken bunların kaleme alınması güzel bir çalışma devamını dileriz….

  3. yellowgold der ki:

    Şimdi olsada közde fos fos kabaran bir şebit ekmek yesek ne iyi olurdu ekmeğin arasıda bolllca kaymaklı ve kavurmalı olacak değilse tadı çıkmaz.Birde sıcacık çay olunca yanında daha ne isterimki.Kasabamızdaki unutulmaya yüz tutmiş gelenekleri gün yüzüne çıkararak bizlerle paylaşmanız çok güzel devamını dileyerek Allahu teala emeğinizi boşa çımarmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir