GÜNEŞTEN ŞİKAYETÇİYİZ KADI EFENDİ

Ayvalı Köyü Tavşanlı’nın batısında kalır.Bu nedenlede sabah güneşi ilçeye gitmek isteyen köylülerin yüzlerine vurur ve akşam köye dönüşte bu seferde akşam güneşi yüzlerine vurur.

Köylüler bu durumu Muhtara şikayet etmeye karar verirler. Sözü geçen üç beş kişi toplanıp muhtara giderler. ‘”Muhtar bizim bir maruzatımız var” derler. Muhtar şöööyle bir kasılır ve “anlatın bakalım” der. Nasıl kasılmasın ki. Köyün ileri gelenleri huzuruna çıkmışlar ve Muhtardan yardım dilenmekteler. Köylüler başlar anlatmaya; “Muhtar sabah ilçeye giderken güneş yüzümüze vuruyor akşam köye dönerken güneş yine yüzümüze vuruyor, biz güneşten şikayetçiyiz” derler. Muhtar düşünür düşünür bir çare bulamaz. Sorunun içinden çıkamadı dedirtmemek için “ben Kadı efendi ile bir görüşeyim” der.

Muhtar ertesi gün Azalar ile birlikte Kadı efendinin huzuruna çıkarlar. Kadı efendi İçeriye davet ettiği Ayvalı Köyü Muhtarna sorar.”Buyur Muhtar, mesele nedir”der. Muhtar “Sayın Kadı efendi; güneş bizim köylülerimiz sabah İlçeye gelirken yüzlerine vuruyor, akşam dönerken yine yüzlerine vuruyor. Biz güneşten davacıyız” der. Hiç beklemediği bir mesele ile karşılaşan Kadı efendi çok şaşırır ama bellide etmez. Kadı efendi düşünür düşünür ve bir karar verir.”Muhtar bundan böyle sizin köylüler akşam ilçeye gelecek sabahta köye dönecekler“der ve sorunu böylece halleder.

(Bu anlatmaya çalıştığım olay gerçekte yaşanmış bir olaydır.)

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

GÜNEŞTEN ŞİKAYETÇİYİZ KADI EFENDİ için 4 cevap

 1. Nureddin der ki:

  Şu Ayvalılılar ortak derdimizi dile getirmişler ama kadı fena çıkınca problem çözülmemiş!!!

 2. Nureddin der ki:

  Ayvalıya giderken Moymul çayırı vardı. Oradaki suyun adını hatırlayamadım. Hotan suyu muydu neydi? Oraya giderken bir trafik cezası yemiştim. Hey gidi günler hey…

 3. orhan der ki:

  Evet enişte,Moymul çayırı,Hotanlı suyu.Malumu haliniz vechile meşhuur şoför eğitim alanı.Bide Kara kova vardı enişte.Hani senin bi Peju marka mobilet vardı.Gülşen bana güven deyipte ardından yere seren mobilet.Birilerinin aklına geldi o macera kırılıyo yanımda.:):):):) AMA NEKADAR GÜZEL GÜNLERDİ O GÜNLER.Keşke desemde “NERDEEEEEEE”diyor içimden bir ses.

 4. Hasbihalim der ki:

  Şu kara kış gününde şikayet edecek kadar güneş görebilsek keşke…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir