Küllü Goca

 

Küllü Goca

Anadolu’nun bir çok yerinde olduğu gibi düğün törenlerinde sergilenen bir tür orta oyunu çeşididir. Oyun en az iki karakterden oluşur bunlardan birisi oyuna adını veren Küllü Goca tiplemesidir. Oyunun diğer karakteri zennedir.

Küllü Goca eski elbiseler giyerek yüzünü ocak isi boyadıktan ve takma sakal takarak tanınmasını engeller. Başında kasket veya örgü takke (bere) bulunur.Ayağında kara lastik ayakkabı yün çorap ve keçe pantolon giyer. Elbisenin üstüne boynuna bir torba veya çanta asar. Torbasının içi başlıktan da anlaşıldığı gibi kül ile doludur. Elinde gelenleri korkutmak için kalın bir sopa veya baston bulunur.

Karakterin diğeri zennedir. Kadın kılığına girmiş bir veya daha fazla oyuncudan oluşur. Düğün alanında kadınların oynaması hoş karşılanmadığından kadın rolünü üstlenmiş erkekler bu işi üstlenir. Başörtüsü (yazma, aydın çemberi) kadın oyuncunun yüzü görünmeyecek şekilde  bağlanır. Kadın rolündeki kişinin üstünde genellikle tabiatta bulunan canlı renklerin bulunduğu basma fistan (uzun elbise) giyer. Elbisenin altında topa don diye adlandırılan yine basmadan dikilme bir picama bulunur. Ayaklarında yeşil veya mavi renkte naylon ayakkabı bulunur.

Düğün  alanında kadınsı hareketlerle ellerinde zil (çalpara) veya kaşıkla oynarken köyün gençleri kadınları kaçırmaya çalışır. Küllü Goca kadınları kaçırmaya çalışanların gözlerine kül atarak görmelerini engeller. Buna rağmen kadını oyun alanından kaçırmaya çalışanlara elindeki sopayla vurarak onları engeller. Köyün bıçkın gençleri kadını kaçırıp ne kadar korkusuz olduğunu herkese ispatlamak için küle ve sopaya rağmen ısrarla zenneyi kaçırmak için sürekli fırsat kollarlar.

Görüntüler için Adnan Öksüz’ e teşekkür eder çalışmalarının devamını dileriz.

Bu yazı Hasbihal Doğumdan Ölüme Göktepe kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Küllü Goca için 1 cevap

  1. kardelen der ki:

    Ne kadar güzel bir gelenek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir