Bazen Göründüğü Gibi Değildir

Ailecek oturmuş akşam haberlerini izlerken bir trafik kazası haberi tüm ayrıntıları ile aktarılıyordu. Yolda babasında habersiz arabayı alıp gezmeye çıkan gençler otobüs bekleyen yolcuların olduğu durağa dalmış ve dört kişinin ölümüne sebep olmuşlar. Haberciler bu durumu tartışırken bilirkişi olarak çağrılan bir kişi kazayı yapanlar 18 yaşını doldurmadığı için pek ceza almayacağını hemen çıkabileceklerini söylüyordu. Evin kızı dayanamayıp birazda kızgın ve isyankâr bir tavırla:

-Şu haberlere bir bakın! Her yerde kan var, acı var, gözyaşı var. Banka soyanı mı ararsın. Otobüslere Molotof kokteyli atanı mı ararsın hepsi var. Allah niçin bunlara gereken cezayı vermiyor. Bunlar rahat rahat dolaşacaklar geride kalan acılı gözü yaşlı aileler perişan olacak. Allah’ın adaleti olsa bunlara cezayı hemen verir ki herkese ibret olur.

-Kızım böyle düşünme! Bu düşünceler seni yanlış şeylere sürükler. dedi annesi. Ama kızın dinleyecek hali yoktu hala burnundan soluyordu. Babası:

-Bak kızım geçmişte bende senin gibi düşünürdüm. 1970 li yıllardı. O zamanlar ülkenin her yeri gibi bizim yaşadığımız yerlerde çok karışıktı. Anarşi denen düzensizlik almış başını gidiyor. Herkes karşı fikirde ki insanı düşman gibi görüyordu. Küçücük köylerde kahveler hatta camiler ayrılıyor. Solcuların gittiği camiye sağcılar gitmiyor. Sağcıların gittiği mekânlara solcular gitmiyordu. Köyümüze yeni bir öğretmen atanmıştı. Hemen bunun karşı düşünceden olduğunu düşünen köyün gençlerinden bir kaçı öğretmeni takip ederler. Şimdiki gibi araba olmadığından başka bir köye yürüyerek giden öğretmene köprü üzerinde motosikletle çarpıp köprüden aşağıya düşmesine sebep olurlar. Ne kadar zaman sonra bilinmez oradan geçen başkaları yaralı öğretmeni görüp hastaneye götürürler. O öğretmen iyileşti mi öldü mü bilmem. Fakat köye bir daha dönmedi. Ama bildiğim bir şey varsa motorla çarpanlardan birisi bir motor kazasında öldü. Hem de birinin çarpması filan olmadan. Allah o olayı cezasız bırakmadı.

-Öbür çarpanlara ne oldu?

-Öbür çarpanlardan birisi başka bir olaya daha karıştı. Üniversitede okuyan başka köylü bir genç kendi köyüne giderken önünü keserler ve döverler. Yoldan geçenler olmasa belki de öldürecekler. Bu çocukta yaralı olarak hastaneye yatırılır. Fakat okulundan uzak kaldığı için başına gelenleri hazmedemediği için akli dengesini kaybeder. Belli bir süre sonra da intihar eder. Bu olaya karışan adamda onun ölüm yıl dönümünde akli dengesini kaybederek intihar eder. Kısacası hayat ibretler ve derslerle doludur almasını bilene. Ve Yüce Allah hiçbir olayı karşılıksız bırakmaz. Kötülüğü cezasız bırakmaz. Hele iyiliğine misliyle karşılık verir. Kaldı ki her olayın cezası bu dünyada verilseydi ahiretin önemi kavranmazdı. hiç bir olay göründüğü değildir. Arkasını bilmek gerekir.

 

Bu yazı Hasbihal Hikaye kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir