Göktepe de geçmişte evlilik-4

Kına: Erkekler gittikten sonra kadınlar kına yakarlar. Gelenekler gereğince gelin kına için elini açmaz elini açtırmak için kayın valide para veya çeyrek altın vererek elini açmasını sağlar. Kına düğüne katılanların tamamına yakılır.

Eğlence: Pazar günü oğlan evinde öğlen vaktinde tüm köylüye ve davetlilere yemek ikram edilir. Öğle namazından sonra şenlik tekrar başlar. Bu şenlik ikindi namazından sonra gelin almaya gidinceye kadar devam eder. İkindi namazından sonra en önde bayrak ve köyün en iyi silah atıcılarının bulunduğu düğün alayı kız evine oynayarak eğlenerek giderler. Köyün en iyi silah kullanan insanlarından oluşan silahlı grup dolma silahlarına kuru sıkı doldurarak evlerin damlarına çıkarak gösteriler yaparak havaya silah atarlar. Bu olay kız evine varana kadar üç dört defa tekrarlanır. Bu olay bir tören havasında geçer ve başkalarının silah kullanması kesinlikle engellenir.

Gelin alma: Düğün alayı kız evine gelince orada yarım saat civarında eğlence düzenler. Gelin almaya evin içine kayın peder girer. İçeride kapı kilitleme gibi engelleri bahşişle açarak gelini alır. Gelin baba evinden kayınpederi ile beraber çıkar. Gelin arabasına veya ata binince baba evinden dualar eşliğinde uğurlanır. Kız tarafının akrabaları ve köyün küçükleri bahşiş almak için yola ip bayrak vb. gererler, bu engelleri zarfa konulan ufak bahşişler açar.

Damat evine gelen gelin arabadan inmez kayın peder veya kayın valide inmesi için geline tarla bağ bahçe bağışlar gelin kabul edip arabadan inince “Biz sana kurban kestik sende kocana kurban ol!” mantığı ile arabanın önünde kurban kesilir. Kurbandan sonra gelinin başından aşağıya eve bolluk getirsin diye bozuk para ve çerez serpilir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir