Göktepe de geçmişte evlilik

Kız isteme: Evlenecek yaşa gelen erkek beğendiği bir kız varsa anasına konuyu açarak evlenmek istediği kızdan bahseder. Eğer kız aynı köylüyse herkes birbirini tanıdığı için kızın ve kız ailesinin de geçmişinde bir olumsuzluk yoksa konu evin erkeğine babaya açılır. Baba köyde ağzı laf yapan iş bitirici olarak bilinen birilerini ve yakın akrabadan amca dayı gibi bir yakında alınarak önceden haber verilen kız evine dünürcü olarak giderler. Kızın ve ailesinin de gönlü varsa kapıdaki karşılamadan belli olur zaten. İstenecek kız aynı köylü ise  Kız istemeye evlenecek erkek gitmez.

             Kız istemiyorsa kahveye veya çaya tuz koyarak tavrını belli eder. Kısa bir hoşbeşten sonra dünürcü başı tarafından “Allahın emri peygamberin kavli ile kızınız …… yı, oğlumuz ……….ya istyoruz. Sizinde rızanız olur, gençlerde kabul ederse…” diyerek giriş yapılır.  Dünürcülüğe gidilen kız evinin gönlü varsa bu evliliğe bir düşünelim, akrabalarımıza bir soralım denir. İkinci defa gidildiğinde olumlu ise düğün zamanı ve yapılacak masraflar konuşulur.

Çember atma: Herhangi başka bir düğünde kızın vergili (sözlü) olduğunun duyulması için gelin adayı kız arkadaşları ile oynarken erkeğin annesi kızı orta yere oturtarak başına işlemeli bir başörtüsü atar. Düğünde tellallık yapan kişi çember atma olayını yüksek sesle duyurur. Bu olaya çember atma denir. Köyde söz kesme şerbet içme alışkanlığı yoktur. Düğün ileri bir tarihte yapılacak ise nişan yapılır.

Bu yazı Hasbihal Doğumdan Ölüme Göktepe kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Göktepe de geçmişte evlilik için 4 cevap

 1. Hasbihalim der ki:

  Çember atma geleneğinin devam ettiği yerler var mı acaba?

 2. Orhan der ki:

  Enişte biz böle çemberli çembersiz bişeyler yapmadıkya. 🙂

 3. Orhan der ki:

  Enişte biz böle çemberli çembersiz bişeyler yapmadıkya. 🙂

 4. Nureddin der ki:

  Senin düğünün Göktepe de yapılmadı. Orhancım bu gelenekler terk edileli otuz kırk yıl olmuştur belkide.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir